İşte Saray’ı kızdıran CHP’li başkanların kabarık ‘hizmet’ sicili!

19:47:03 | 2020-04-24

İktidar, koronavirüs salgını sebebiyle işsiz-aşsız kalan binlerce kişiye destek olmaya çalışan CHP’li belediyeleri, yasaklar ve soruşturmalarla engelliyor. Sözcü Gazetesi, parasız ekmek dağıttığı, bir tas sıcak çorba ikram etmiş olduğu için ‘terörist’likle suçlanan CHP’li başkanların kabarık ‘hizmet’ sicili hakkında bir derleme hazırladı.

Koranavirüs salgını başladığından bu yana Türkiye, iktidar eliyle yürütülen ‘yardım kutuplaştırması’nı yaşıyor. Vatandaşın mağduriyeti üstünde seyreden bu kutuplaştırma, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin, salgınla savaşım kapsamında start verdiği bağış kampanyaları ile başladı.

CHP’li belediyelerin salgının yol açmış olduğu zararların giderilmesi için erken davranıp toplumu seferber etmelerine, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile müdahale edildi. Kampanyalar durduruldu, banka hesaplarına el konuldu.

Hemen ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafınca ulusal dayanışma kampanyası başlatıldı. Erdoğan, CHP’li belediyelerin bağış kampanyaları için “Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur” yorumunu yapmış oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturmalar açıldı. İktidarın, CHP’li belediyelerin vatandaşın gereksinimlerini gidermek yolunda attığı adımların önünü kesmesi, bağış kampanyaları ile sınırlı kalmadı.

YOKSULLARIN AŞI KESİLDİ

– CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Muratpaşa ve Eskişehir Odunpazarı belediyelerinin aş evlerinin hesaplarına el koyuldu. Her gün binlerce yoksulun karnını doyurduğu aş evleri, vatandaşın yanında olmayı sürdürdü. Bu kez ayni yardımlarla yoksullara 3 kap yemek ikramına devam edildi.

– Başta İstanbul, Mersin ve Adana olmak suretiyle CHP’li Büyükşehir Belediyeleri’nin parasız ekmek dağıtımı engellendi.

– Adana Büyükşehir Belediyesi, gereksinim halinde kullanılmak suretiyle fuar alanını sahra hastanesi olarak düzenledi. Ilkin iktidar yanlılarının eleştirileri geldi, peşinden Sağlık Bakanlığı inceleme başlattı.

Ayrıca AKP’li belediyeler, iktidara yakın STK’lar hem yardım kampanyaları düzenlemeye devam etti, hem de kapı kapı dolaşıp kolilerini dağıttı.

Yardım dağıtımı üstünden yürütülen kutuplaşma zirveye tırmanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bakanlıkları, valiliği hiçe sayarak kendi başlarına yardım toplamaya ekmek dağıtmaya hastane kurmaya çalışıyorlar.

CHP’li belediyelerin salgınla savaşım kurallarını hiçe sayarak giriştikleri şov yapmaktır. Bu tür teşebbüsler bilhassa FETÖ, PKK benzer biçimde örgütler tarafınca denenmiştir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

250 bin maske 10 bin 715 besin kolisi, 13 bin 670 alışveriş kartı dağıttı. Doğalgaz ve su kesilmiyor.

Sağlık çalışanları da evsizler de unutulmadı

İstanbul’da bugüne dek 10 bin 715 besin kolisi dağıtıldı. 13 bin 670 aileye gelir durumlarına gore 300’er ve 600’er liralık 2 aylık alışveriş kartları dağıtıldı. İSKİ ve İGDAŞ bu süreçte doğalgaz ve su kesintisi yapmama sonucu aldı.

Kapalı olan su ve gaz abonelikleri açıldı. İBB ve iştiraklerinin taşınmazlarından, kira alınmaması kararlaştırıldı. Toplu ulaşımda 250 bin parasız maske dağıtıldı.

Sağlık çalışanları için otellerde 2 bin oda tahsis edildi. Sokakta yaşayanlar spor tesisine yerleştirildi, halka 24 saat ruhsal destek verildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

100 bin kişinin veresiye defteri silindi, binlerce aile besin ve nakit yardımıyla ayakta kaldı.

‘İyilik bulaşıcıdır’ dedi iyiliği Türkiye’ye yaydı

Ankara’da işini kaybedenlere, evlere temizliğe giden hanımlar dahil, besin ve nakit desteğinde bulunulmuş oldu. “İyilik Bulaşıcıdır” kampanyası ile 100 bine yakın vatandaşın, veresiye defterlerindeki tüm borçları, hayırseverlerin katkısıyla silindi.

Vatandaşın su borcunu ertelendi; sağlık çalışanları için toplu taşıma parasız hale getirildi, hastanelere yakın konaklama bölgeleri sağlandı. Parasız maske ve ekmek dağıtıldı.

Yüz binlerce kişiye, besin ve nakit yardımı, çalışması yasaklanan kağıt toplayıcılarına barınma ve gıda yardımında bulunmuş oldu. Zincir marketlerle anlaşılarak 65 yaş ve suretiyle kişiler için kurye hizmeti başlatıldı. Mağdur durumdaki pazarcıların ellerinde kalan ürünler satın alınıp gereksinim sahiplerine dağıtıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

40 bin aileye 400’er lira nakit yardım yapmış oldu. Binlerce eve ‘direnç paketi’ ile besin ulaştırdı.

Direnç Paketleri, binlerce İzmirliyi ayakta tutuyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın sürecinde 40 bin aileye 400 liralık nakdi yardım yapmış oldu. On binlerce kişiye sıcak çorba ve ekmek dağıtıldı. Metro istasyonlarına koyulan ‘maskematikler’le İzmirlilerin maskeye parasız erişmesi sağlandı.

Binlerce aileye içinde kuru besin, kavurma, elma, portakal, limon, soğan ve patates bulunan ‘Direnç Paketleri’ ulaştırıldı. Salgın sebebiyle evde kalmak zorunda kalan yurttaşların kapılarına ‘Gezici Pazar’ taşındı.

Hem üreticiler kazanmıştır hem de halk pazara çıkmadan ucuz ürüne ulaştı. 118 bin 775 çocuğa süt dağıtıldı. Asla geliri olmayan ve sokağa çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlara besin, süt ve hijyen paketi ulaştırıldı.

65 yaş üstü 27 bin İzmirliye telefonla ulaşılıp gereksinimleri soruldu. ‘Halkın bakkalı’ organizasyonu ile hayırseverlerle gereksinim sahipleri buluşturuldu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar

Suya yüzde elli indirim yapmış oldu. Taksicilere 40 litre aylık yakıt desteği verdi. Erzak dağıttı.

Sahra hastanesi yaptırdı destek yerine tepki aldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yardımlarının bir kısmı şu şekilde: “65 yaş üstü vatandaşlara alışveriş desteği verdi. Sağlık çalışanlarına günlük yiyecek desteği verdi.

Yüzde 50 su faturası indirimi, hususi halk otobüs ve minibüslere otogar giriş tutarı iptali yapmış oldu. 500 bin parasız maske dağıttı. İhtiyacı olan 10 bin kişiye nakdi yardım, 100 bin erzak kolisi dağıtımı gerçekleştirmiş oldu. Bin yataklı sahra hastanesi yapmış oldu.”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen

250 bin maske, 30 bin dezenfektan dağıttı. Binlerce kişiye sıcak yemek ulaştırdı. Sağlıkçılara konuk evi tahsis etti.

Yiyecek verdi, sağlıkçılara konuk evi tahsis etti

CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen şunları yapmış oldu: “Kırsalda yaşayan vatandaşların üretimlerinde problem yaşamaması için 2.5 milyondan fazla yerli tohum dağıttı.

Sağlık çalışanlarına nöbetleri sonrası parasız ulaşım imkanı sağlamış oldu. Her birine virüsten korunmak için siperlik dağıttı. Salgın sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda olan lokantacı, berber ve kuaförlere erzak yardımında bulunmuş oldu.”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu

65 yaş üstü vatandaşların evlerine gidildi, alışverişleri yapılmış oldu. Esnafa besin gönderdi.

Et, yoğurt, peynir yardımı

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, ihtiyaç sahibi ailelere besin yardımını dikkatsizlik etmedi. Et, yoğurt peynir yardımı yapmış oldu. Odun ve kömür dağıtıldı. Hasta bezi ve havalı yatak yardımları yapılmış oldu. Evden çıkamayan vatandaşlara market desteği sağlandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek

Kriz masası oluşturdu. Binlerce aileye erzak kolisi gönderdi. Parasız ekmek ve maske dağıttı.

Ücretsiz ekmek dağıttı yurttaş teşekkür etti

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek vatandaşlara parasız ekmek dağıttı. Antalyalılar, kişisel medya hesaplarından çektikleri videoları paylaşarak, Başkan Böcek’e teşekkür etti.

Ek olarak cadde cadde tüm kent temizlendi. Vatandaşlara ürettikleri binlerce maskeyi pazar yerlerinde dağıttı. İhtiyaç sahiplerine besin yardımları yapılmış oldu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün

Su faturaları 3 ay ötelendi. Belediyeye ait iş yerlerinden de kira alınmayacak.

3 milyon liralık yardım

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 13 ilçede ortalama 5 bin personel ile yardım yapıldığını deklare etti. Tüm yardımların toplam maddi değerinin ortalama 3 milyon TL olduğu açıklandı.

Vatandaşlara 6 bin 500 besin paketi dağıtıldı. Sağlık çalışanları için de hususi parasız servis hizmeti verildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer

Sokağa çıkamayan yaşlılar ve engelli vatandaşların alışverişi tek tek yapılmış oldu.

13 ilçede 165 bin besin kolisi dağıttı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, tüm şehrin sokaklarını tek tek ilaçlı sularla yıkattırdı. Trafik lamlarını dahi dezenfekte ettirdi. 13 ilçede 165 bin besin kolisi dağıttı.

Belediye yeni doğum yapmış anneleri de unutmadı. Bin 400 tane bebek bezi ve mama dağıttı. 275 bin maske ve 37 bin 100 tane sıhhat paketi dağıttı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak

10 bin maske dağıtıldı. 11 ilçe dezenfekte edildi. Ruhsal destek verildi.

Vatandaşlara hijyen paketi dağıtıldı

Başkan Kadir Albayrak’ın yapmış olduğu hizmetlerin bir kısmı şu şekilde: “Dezenfeksiyon işlemleri toplu taşıma araçlarında, otogarlarda, duraklarda, park ve bahçelerde düzenli olarak yapılmış oldu.

358 muhtara hijyen paketi dağıtıldı. Sokağa çıkamayan vatandaşların alışverişleri yapılmış oldu. Pazarlarda, sokaklarda vatandaşlara parasız binlerce maske dağıtıldı.”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş

25 bin ailenin market alışverişi tek tek yapılmış oldu. Vatandaşlara maske dağıtıldı.

Maske üretip dağıttılar

50 bin koruyucu maske parasız şekilde sağlık personellerine, güvenlik mensuplarına ve vatandaşlara dağıtıldı. 65 yaş üstündeki 2 bin vatandaşa çay seti dağıtıldı.

İl genelindeki ihtiyaç sahibi 17 bin yurttaş için hazırlanan ve temel ihtiyaçlarının alınmasında destek olacak Hatay Halk Kart’lar dağıtıldı.

Kaynak: https://abcgazetesi.com/iste-sarayi-kizdiran-chpli-baskanlarin-kabarik-hizmet-sicili-101139
ETİKET :  

Tümü